Follow MMYC on: 

Duty Roster 2014/2015

DUTY ROSTER 2014-2015

It is the responsibility of the OOD and Duty officers to find replacements in the event that they are unable to perform their duties. Please change with someone from the same category.

It is essential to advise any Duty Roster changes that are made to either This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. or This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. . This allows the website roster to be altered for future reference.

Any change needs to be effected at least 1 week prior to your rostered date

The club cannot function without Patrol boats and a Manned tower

If you are the OOD then find out what is required of you - click on link Officer Of The Day Duties. Tower Assistants and Patrol Boat Crew refer to Notes on Website Home page.

 

Event

Day

Date

Time

Races

OOD

Tower Assist

Tower Assist

Patrol Boat

Patrol Boat

Patrol Boat

Icebreaker Series

Sun

5-Oct

2.00pm

Races 1+2

Richard Clarke

no one needed 

no one needed 

Geoffrey Edwards 

Tim Dash     

Jonathan   Vaudrey

Icebreaker Series

Sun

12-Oct

2.00pm

Races 3+4

Fleur Scrivens

 no one needed

no one needed 

Peter Campbell

Gavin Wylie

Dean Stone

Icebreaker Series

Sun

19-Oct

2.00pm

Races 5+6

Peter Bird

no one needed 

 no one needed

Mark Lane

Matthew Hannaford

Peter Bott

Icebreaker Series

Sun

26-Oct

2.00pm

Races 7+8

Adrian Black

no one needed 

no one needed 

Luke Armstrong

John Hodge

Geoff Ralphs

Spring Series

Sun

2-Nov

2.00pm

Races 1+2

Greg Burkhalter

Andrew Davies

Megan Rollason

Jonathan Vaudrey 

Geoffrey Thomas

Andrew Jones

Spring Series

Sun

9-Nov

2.00pm

Races 3+4

Gil Garnier

James Syme

Loraine Heiler

Scott Clementson

Martin Foad

Scott Farley

Spring Series

Sun

16-Nov

2.00pm

Races 5+6 

Peter Dodgshun

Margaret Coghlan

Tina Bott

Andrew Coffey

Chris Seager

Ken Liscombe

Opening Day Regatta

Sun

23-Nov

2.00pm

Fleet Race

Jamie Christensen

Cathy Bickford

Margaret Lester

David Blanck

Harvey Richards

Derek lamb

Spring Series

Sund

30-Nov

2.00pm

Races 7+8

Marshall Bickford

Greg Zadow

Peter Schubert

Kevin Archard 

Sarah Ogilvie

Neil Campbell

Twilight Series 1

Wed

3-Dec

6.30pm

Jonathan Vaudrey

no one needed 

no one needed 

Paul Heyes

Adam Rouse

Geoff Oliver

Christmas Series

Sun

7-Dec

2.00pm

Races 1+2

Anthony Richards

Margaret Coghlan

Tim Roberts

Chris Whitford

Rick Rogers

Simon Boyd

Twilight Series 1

Wed

10-Dec

6.30pm

Sean Turnbull

 no one needed

no one needed 

Sarah Morrow

Mark Allioti 

Tim Howes

Christmas Series

Sun

14-Dec

2.00pm

Races 3+4

Lachlan Callander

Helen Lovett

Ian Wallis

Brent Frankcombe

Darren Putland

Rohan Gilmore 

Twilight Series 1

Wed

17-Dec

6.30pm

Chris Seager

no one needed 

no one needed 

Gary Richards

Ken Christensen

Warren Morse

Christmas Series

Sun

21-Dec

2.00pm

Races 5+6

Warren Smith

John Morgan

Jayne Turner

Richard Jackson

Tim Whitford

Peter Dodghsun

Long Distance Race

Sat

27-Dec

2.00pm

Michael Thorn

no one needed

no one needed

Daniel Carr

David Caruso

Stephen Davies

Christmas Series

Sun

28-Dec

2.00pm

Races 7+8

Fleur Scrivens

Joe Marich

Keith Howe

John Old

Michel vanderZwaard

Tim Dash

Twilight Series 1

Wed

31-Dec

6.30pm

Stuart Facey

 no one needed

 no one needed

Michael Jopp

David Kentish 

Richard Turner

Saturday Series

Sat

3-Jan

2.00pm

Races 1+2

Tony Paul

 no one needed

no one needed 

Peter Bott

Monica Horsburgh

Rob Debenham

Club Champs/Holiday Series

Sund

4-Jan

2.00pm

Races 1+2

David Andrew

David Curtis

Jenny Curtis

Spencer Paul

Daniel Carr

Samantha England

Twilight Series 2

Wed

7-Jan

6.30pm

Megan deLange

Colin Gamser

Annemieke Gamser

Paul Sayers

Sean Turnbull

Peter Campbell.

Saturday Series

Sat

10-Jan

2.00pm

Races 3+4

Harvey Richards

no one needed 

 no one needed

Sion Davies

Lachlan Cameron

Greg Burkhalter

Club Champs/Holiday Series

Sund

11-Jan

2.00pm

Races 3+4

Denny kerr

Roger de Maid

Ann Scally

Aaron Slight

Fergus Nutt

Marshall bickford

Twilight Series 2

Wed

14-Jan

6.30pm

Ian Gould

Val Richards

Monica Whittaker

Mark Morriss

Jane Vaudrey

Mica Mills

Saturday Series

Sat

17-Jan

2.00pm

Races 5+6

Joe Marich

no one needed 

no one needed 

Adrian Black

Ian Wood

Fergus Nutt

Club Champs/Holiday Series

Sund

18-Jan

2.00pm

Races 5+6

Neil Cullen

Maureen Cullen

Peter Batchelor

Tim Howes

Stuart Facey

Tony Cullen

Twilight Series 2

Wed

21-Jan

6.30pm

John Manders

Jan Manders

Prue Holstein

Brent Frankcombe

Matthew Guthrie 

Stuart Hutchison

Saturday Series

Sat

24-Jan

2.00pm

Races 7+8

Howard Critchley

no one needed 

 no one needed

Scott Farley

Matt Cullen

Matthew Hannaford

Australia Day Regatta

Sun

25-Jan

2.00pm

David Luscombe

Dianne Luscombe

Artur Maliszewski

Ken Christensen

Gil Garnier

Luke Armstrong

Twilight Series 2

Wed

28-Jan

6.30pm

Marshall Clake

Cate Clarke

Geoff Lawson

Derek Lamb

Gil Garnier

Geoff Ralphs

SBSC Challenge @ SBSC

Sun

1-Feb

1.00 pm

Keith Howe

Rick Rogers

Dean Stone

Twilight Series 2

Wed

4-Feb

6.30pm

Michael Jopp

Tim Roberts

Joe Marich

Daniel Carr

Martin Foad 

Sarah Ogilvie

Paper Tiger State Titles

Sund

8-Feb

10am

John Morgan

Margaret Lester

David Andrew

Jamie Christensen

Howard Critchley

Twilight Series 2

Wed

11-Feb

Geoff Oliver

Penny Eichstadt

Neil Campbell

Gavin Wylie

Leigh Dunstan

Club Champs/Holiday Series

Sun

15-Feb

2.00pm

Races 9+10

Damian Moloney

Platon Maniotis

Mark Alliotti

Ian Robertson

Scott Farley

Martin Foad

Twilight Series 2

Wed

18-Feb

Chris Whitford

Ian Wallis

Helen Lovett

Warren Smith

Jayne Turner

Sion Davies

Club Champs/Holiday Series

Sun

22-Feb

2.00pm

Races 11+12

Mark Lane

Brett Cuthbertson

Trenna Whitford

Fergus Nutt

Dave verLinden

Gary Richards

Twilight Series 2

Wed

25-Feb

Andrew Coffey

Val Richards

Matthew Hazewinkel

Adam Rouse

Paul Sayers

Chris Tucker

Club Champs/Holiday Series

Sun

1-Mar

2.00pm

Races 13+14

Stuart Hutchison

Monica Horsburgh

Scott Clementson 

David Curtis

Ken Liscombe

Peter Bird

Club Champs/Holiday Series

Sun

8-Mar

2.00pm

Races 13+14

Rob Debenham

Adam Schegel

Peter Jones

John Hodge

Jane Vaudrey

Denny kerr

Long distance race

Mon

9-Mar

Kees Varkevisser/Michel vanderZwaard

no one needed 

no one needed

John Mandersl

Greg Dalton

Simon Boyd

Autumn Series

Sun

15-Mar

2.00pm

Races 1+2

Richard Turner

David Blanck

Ian Vaughan

Ian Wood

Anthony Richards

Rob Collins

Autumn Series +SBSC Challenge @ MMYC

Sun

22-Mar

1.00 pm

Races 3+4 

Martin Thraves

Judy Foreman

Mick Wunderly

Paul Heyes

Aaron Slight

Louise Mead 

Laser State Titles

Sat

28-Mar

TO BE FILLED

David Barraclough

Jan Jones

Tim Whitford

Tony Paul

Tim Dash

Laser State Titles

Sun

29-Mar

TO BE FILLED

David Barraclough

Andrew Davies

Matt Cullen

Dave Verlinden

Leigh Dunstan

Easter Regatta

Sat

4-Apr

2.00pm

Tony Cullen

Birgit Goetz

Charles Beckwith

Damian Moloney

Geoffrey Thomas

Euan McKay

Easter Regatta

Sun

5-Apr

2.00pm

Warren Morse

Carolinegrayley

Jane How

Fleur Scrivens

Rohan Gilmore 

Leigh Mummery

Easter Regatta

Mon

6-Apr

2.00pm

David Baer

Peter Schubert

Liz Turnbull

Mark Morriss

Euan McKay

Kevin Archard

Autumn Series

Sun

12-Apr

2.00pm

Races 5+6

Greg Dalton

Kate Hawkins

James Syme

Sarah Morrow

Megan deLange

Lachlan Callander

Autumn Series

Sun

19-Apr

2.00pm

Races 7+8

Richard Jackson

John Douglas 

Lyn Douglas

David Porritt

Samantha England

Darren Putland

Sternchaser

Sun

26-Ap

10.00am

John Old

Greg Zadow

GaryBarnett

Ian Robertson

Ben Scrivens

PrintEmail